csepp10

Selmecbánya – Világörökség része

Selmeci-hegység 900-1000 m magas hegyei között teraszosan épült kisvárosa – 

Szentháromság-tér (FŐTÉR) Námestie Sv Trojice – a város legfontosabb fóruma. Itt iktatták be a polgárokat jogaikba, de itt mondták ki azok elvesztését is. Itt tettek a bányászok fogadalmi esküt, sőt a különféle politikai megnyilatkozásokra is itt került sor, itt szentelték a zászlókat is.

  • impozáns barokk és reneszánsz házak épültek itt
  • Szentháromság-szobor:  1710. évi pestisjárvány emlékére emelték, 1764-ben.  A legfelső szintjén a szentháromság látható, az emlékmű tartóoszlopai között van a Szűz Mária-szobor.  A hat oldalán további szentek szobrai,  köztük Szt.Borbála (bányászok védőszentje). A homlokzatán kétfejű sas tartja a címert, a város címere, bányászjelvény,  Habsburg-címer e és a bányászjelvény is.    GPS:4596-18.89257            
  • Katalin-templom 15.szd. Az egyhajós csarnoktemplom hálóboltozatafigyelemre méltó, legértékesebb részei a gótikus, növénymintás díszítésű keresztelőkút és az 1506-ból származó Madonna-szobor. A templom csak a nyári hónapokban van nyitva.
  • városháza –templom mellett áll, szd ház mai barokkos külsejét a XVIII. szd kapta. Különlegessége, hogy a toronyóráján lévő mutatók közül a kismutató mutatja a perceket, a nagy meg az órákat.
  • Jozef Kollár galéria  legszebb házában:  A gyűjtemény legnagyobb kincsei a középkori rejtélyes MS mester eredeti faszobrai, Anton Schmidt osztrák barokk festő és híres, selmeci festők, Jozef Kollár és Edmund Gwerk művei. (Belépő: 2/1 euro, nyitva: máj-szept K-V 09.00-17.00, okt-ápr H-Szo 08.00-16.00)
  • Bányabíróság (Berggericht) -6.sz.ház- reneszánsz-barokk épületében a Szlovák Bányászati Múzeum ásványtani kiállítását rendezték be. A felvidéki bányavidékről származó kőzetek mellett távol, egzotikus országok érdekes ásványait, kristályait is láthatjuk (nyitva máj-szept: 09.00-17.00, okt-ápr: Sze-V 08.00-16.00, belépő: 2,50/1,50 €). Az épület udvarából nyílik a XV. századi, 80 m hosszú Mihály-akna. Ugyanebben az épületben találjuk a városi turisztikai információs központot
  • becsatlakozik a Radničné námestie-be:ahol a klasszicista stílusú, általában zárva tartó evangélikus templom. Ha mégis nyitva találnánk, kukkantsunk be az érdekes kialakítású, torony nélküli épületbe, belső tere az elliptikus hajóval és a háromemeletes galériával színházra emlékeztet.
  • jellegzetessége megemelt, korlátokkal védett, igazán egyedi.  Hajdanán itt korzóztak a város polgárai, ma is itt találjuk a legtöbb üzletet, vendéglátóhelyet.

Andreja Kmeťa/Arany utca régen

  • terasz/ trotuar :  A város főutcája a  városházától indul és a fővölgyet követve halad végig lefelé. Ez volt a város korzója és bevásárlóutcája. Az északi oldalon egy különleges, megmagasított járda fut végig 140 méter hosszon, vörös terméskövekből kirakva. Ezt a magyarul Terasznak nevezett járdát egykor különböző üzletek árkádjai borították, és a városiaknak kedvelt sétaútja és találkozóhelye volt.    Ma is kellemes sétára nyílik lehetőség a városi házak látványos sorai között, mely házak legtöbbjének megvan a maga neve és története.
  •    – itt van a Krecsmáry-ház:  Akadémia első épülete volt; 
  •    – Mikovinyi-ház,  Mikovinyi Sámuel térképész, mérnök lakhelye,
  •    – Flemming-ház: pénzverde volt egykoron 

Kammerhorská utca: 

  • Kammerhof/ bányakamara székhelye (Kammerhofská u 2. ) 12. szd.  – ma a Bányászati Múzeum kiállitása  Belépő: 2 Eur
  • Nagyboldogasszony- (Német) templom (Akademicka ulica) barokk-klasszicista
  • Ha tovább megyünk az Akademická utcán felfelé, a város több pontjáról is jól látható monumentális Erdészeti és Bányászati Akadémiaépületéhez jutunk, mellette a hangulatos botanikus kerttel.
  • Kammerhofská vége felé: Glanzenberg akna:   nemesfém bánya, 450 m hosszú, szűk alagútjában egészen a városházáig mehetünk a földalatti tárnában. Sok híres ember megfordult itt:  II. József és Ferenc József.  (előzetes foglalás kell, 12.00 órakor indul a csoport) Belépő 4 Eu

Racničné námestie/tér

  • BETLEHEM *****(Radnické Námestie 11-20) legnagyobb betlehem az országból. Fából készült. A faragás hűen mutatja Selmecbánya történelmi városának fejlődését és hagyományait. A faszobrok három részből tevődnek össze, illetve három témát dolgoznak fel, mutatnak be.Az első motívum az ezüst és arany bányászatot mutatja be. A szakaszban a kőfejtést, aranymosást és az ércek útját mutatja be. Ezt követően az aprítási, rostálás és olvasztási folyamatokat ábrázolja. A további ábrázolásokon pénzverés folyamatait mutatja be.A második motívum bibliai témát dolgoz fel, Jézus születését, a három királyokat és pásztorokat.Az egész alkotást megkoronázza Selmecbánya híres épületeinek szobrai, a középső részben a főutcát mutatja be. A jobb oldalon a Kálváriát ismerteti és a Nagyboldogasszony-templomot. A bal oldalon az Új vár és Selmecbánya bevételét mutatja, akiknek a vár falain belül kerülni nem sikerült. A háttérben Sitno hegysége áll.
  • Szt Katalin temp 1441. **** alatta kripta van, számos híresség 
  • Városháza (templom mellett) 14 szd-i 
  • Fritz ház – ma levéltr
  • Klopácska /Kalapács-torony (Racnicné térről a Sládkovica uton) – a reneszánsz épületben működött a bányászok órája, innen ébresztették egy keményfa deszkára mért kalapácsütésekkel a bányászokat hajnali 5 órakor. Ma már csak nyáron napjában kétszer 10 és 14 órakor hallhatjuk a kopácsolást, az épületben egy hangulatos teaház működik.
  • Behavazott Szent Máriának szentelt Frauenbergi temlomgótikus épülete –kicsit feljebb van a toronytól, illetve vele szemben a város egykori kapuját, a Piargi /Hegybányai kaput.
  • mellette van a temető, és szt Erzsébet kápolna
  • út mentén áll a Boldogasszony templom 1512
  • mellette sétálhatunk fel a Leányvárba 
  • Szabadtéri Bányászati Múzeum (Jozefa Karola Hella ut 12) /skanzenszerű területen régi bányász házak, berendezések, Bertalan-aknába leereszkedhetünk.  (csak szlovák vezetés Belépő: 5 €, 

Andreja Sládkoviča 1, – Belhazy ház

 Újvár/Leányvár – (Selmecbánya központjából, Novozámocka ulicán érjük el 10 perces sétával) Rössel Borbála építette, mert a dombon álló akasztófa látványa zavarta. Nagy vagyont örökölt, amit hamar elszórt.  Egyszer az  aranygyűrűjét a patakba dobta, kijelentvén, amíg az elő nem kerül, az ő vagyona is kitart. Egy hal gyomrában azonban egy helyi halász megtalálta – ez beteljesítette a „Leányvári boszorkány” sorsát, szegényen és elhagyatottan hunyt el. A temetésén óriási vihar tört ki, a temetőszolgák szétszaladtak, Borbála testét pedig kutyák falták fel. Az újvárnak 4 sarokbástyája és 24 ágyúja van. 1564-71-ben épült a török támadások ellen.  6 emeletes reneszánsz erőd. A megfigyelőhelyen különböző zászlók felhúzásával – a fekete lobogó az ellent, a vörössel a tűzet – riasztottak a város felé. Óratoronyként is funkcionált, minden negyedórában trombitaszó, egészkor harangütés jelezte a múló időt. A tűzoltóság is jó hasznát vette a stratégiai helyen magasodó toronynak, innen figyelték a várost, mikor tüzet észleltek, bőszen verték a harangot, trombitáltak, és doboltak a veszélyre figyelmeztetve a polgárokat. Ma a városi múzeum kiállítás: török és magyar fegyverek, zászlók, eredeti ágyúk, festet céltáblák.  Kiállitás az önkéntes tűzoltók életéről. Felső szintjéről kilátás.  Belépő 2 Eur

Óvár (Sarozámocká 12) Vezetett túra 4 Eur, Egyénileg 3 Eur

  • Szűz Mária templom : 13 szd-ban kezdték el megépíteni, a következő században fallal körbekerítették. Később bástyát és kaputornyot építettek hozzá. A török veszély ellen 1546-ban erősítették meg, építették várrá.  A templom mennyezetét lebontották a főhajóból várudvart, a szentélyből várkápolnát, az oldalhajókból kaszárnyaszobákat és raktárakat alakítottak ki. A templomtorony őrtorony lett, a főfalak sarkaira kerek bástyákat emeltek. A török idők után megér még átalakításokat, a torony ekkor kapja máig látható jellegzetes, hagymakupolás barokk sisakját. A XIX. században volt  itt levéltár, jégverem, raktár, tornaterem, könyvtár és a városi rendőrség is használta az épületet.  1900-tól múzeum. Az erődítmény négy sarkát kör, maradék sarkait négyzet alaprajzú bástya erősíti. A harcias külső ellenére nehezen volt védhető, a fölé magasodó Paradicsom hegyről könnyű belövés kínálkozott. Szlovákul vezetett túrán minden gyűjteményt és látnivalót megnézhetünk. (óragyűjtemény, pipakiállitás, kovácsműhely, lövészeti céltáblák gyűjteménye, bronzkori ékszerek, eszközök) Egyénileg ezeket nem látjuk.  Érdemes felmászni az óratoronyba, a kilátás: *5 
  • Bejárati kapu – jobbra Mihály-kápolna (jobbrra)  a csontkamrába, innen tudunk zegzugos átjárókon keresztül felmenni a toronyba is.
  • Himmelreich bástya:  börtön, kínzóeszközök
  • várudvar: vaskeresztek, várkut – erdekes, hogy a vízszint alatt egy földalatti folyosó nyílik, így veszély esetén, a víz kimerése után a menekülők könnyen el tudták hagyni a várat, a kút pedig az őt tápláló bővizű forrásnak köszönhetően hamar megtelt újra.
  • A várudvaron lévő egykori templomban: kőtár – itt van a Fő tér szentháromság oszlopának eredeti szobrai, szárnyasoltár makettje 
  • várudvaron az 1848-as honvédek bronz emlékszobra áll.

Kálvária – (Belvárosból a Pod Kalvariou utcán keresztül, az utca végén parkoló) A Kárpát-medence egyik legszebb kárváriája, 727 m magas vulkáni kúpon épült a  19 káplna, 2 templom, Szent Lépcsőből álló barokk kori épület csoport. Bekerült a világ 100 legveszélyeztettebb műemléke közé, felújítása folyik. Innen a kilátás: *5 Perger Ferenc jezsuita páter kezdeményezte 1744-1751 között az építését, a bányászok segítettek a munkálatokban. Búcsújáró hely. Csontváry is megfestette. 

  • Alsó- (Szlovák) templom-  központi kápolnájában az Utolsó vacsorát ábrázoló főoltárt, míg két oldalkápolnájában a csodálatos barokk freskókat csodálhatjuk meg. Az épületben rendeztek be egy látogatóközpontot is, kis kiállítással a Kálvária történetéről, felújításáról.
  • Félúton, a Szent Lépcsők épületében van a Szentháromság-kápolna és a névadó lépcsők replikája.
  • Felső- (Német) templom –  a kilátóterasz már jó állapotban várja a kirándulókat. A panoráma lenyűgöző, a város a lábunk alatt, a Selmeci-hegység vulkanikus csúcsainak látványa fenséges.

Selmecbánya   Selmecbánya

KIRÁNDULÁS INNEN:

Szentantal /Antol: kastély 

Képtalálat a következőre: „anton kastély”Szentantal, kastély – Koháry András gróf építette egy régi vár alapjain 1744. Hont vármegye legszebb kastélya. Lépcsőháza a schönbrunni mintára készült. Megmaradtak régi bútorai, 14 szd-i Lajos korabeli. Mennyezetfreskók szépek. Kastélykápolna értékes, orgona 430 éves, hibátlan. 4 (4 évszak) kapuja van, 7 bemeneti boltíve (7 nap), 52 szoba, (ennyi hét van egy évben) 365 ablaka, 12 kéménye. Vadászkiállítás klassz.

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!